Віртуальна екскурсія Національним історико-архіологічним заповідником "Ольвія" представлена з метою ознайомлення з найдавнішою історією Миколаївської області. Завдяки ресурсу Ви матимете змогу побувати в музеях, опуститися у склепи, побувати на березі давнього міста, пройтись по руїнах давнього міста...
Віртуальна екскурсія Національним військово-історичним музеєм України

Перейти до віртуальної екскурсії
На вході до Національного військово-історичного музею відвідувачів зустрічає величезний, на всю будівлю стенд із обличчями тих, хто впродовж останніх місяців віддав своє життя, захищаючи незалежність України. Ще рік тому його тут не було. Більше того – рік тому такий стенд складно було уявити…
Проект «Музеї онлайн» в цьому році пропонує увазі свого читача (й глядача) віртуальні тури знаковими експозиціями з огляду на процеси всередині країни та її протистояння зовнішній агресії. У травні ми опублікували мультимедійний матеріал із оновленого Національного музею Тараса Шевченка в Києві – 200-ліття Кобзаря набуло особливого значення на тлі Революції Гідності. А цими днями публікуємо віртуальний тур Національним військово-історичним музеєм України.
Музей розпочав свою роботу у 1998 році. До його колекції увійшли експонати установ-попередників – Київського воєнно-історичного музею, заснованого у 1910 році, та Музею історії військ Київського Червонопрапорного військового округу, створеного у 1967-му. Експозиція музею охоплює історію військової справи на теренах України від того часу, коли у причорноморських степах жили войовничі скіфи, й до сьогодення.
Незважаючи на брак фінансування (востаннє приміщення ремонтували чи не десятиліття тому, й деякі кімнати помітно потребують реставрації), музей «живе активним життям»: на додаток до постійної експозиції його співробітники організовують тематичні виставки. Коли ми знімали віртуальний тур, у музеї саме відкрилася виставка «Війна та мир Гетьмана Скоропадського» до 100-ліття початку І світової війни. Цей глобальний збройний конфлікт забрав понад 9 мільйонів життів і мав вирішальний вплив на історію XX століття. Лінія фронту проходила також територією України. Українці воювали на боці обох військових союзів, а тому для нас ця війна була й братовбивчою. Разом із тим, пришвидшивши падіння Російської та Австро-Угорської імперій, вона створила передумови для формування незалежної Української держави. Сьогодні, коли світ завмер на порозі нового глобального збройного конфлікту, а події вкотре розгортаються на території України, осмислена пам’ять про зроблені століття тому помилки й втрачені можливості вкрай важлива.
Окрім виставки «Війна та мир Гетьмана Скоропадського», до віртуального туру увійшли експозиції присвячені ІІ світовій війні, війні в Афганістані 1979-89 рр. та становленню Збройних сил незалежної України. І хоча тональність екскурсійних текстів часом змушує замислюватися над тим, що процес виведення української історії з-під тіні російської історіографії ще не завершений, представлені в колекціях артефакти у прямому сенсі дають змогу «доторкнутися до минулого», а відтак відчути його поза встановленими кліше.
У вересні-жовтні на прохання Генерального штабу Національний військово-історичний музей курував волонтерську експедицію з пошуку та вивезення тіл загиблих у боях на Сході українських вояків. Речі, зібрані учасниками експедиції на місцях боїв, а також фото увійшли до окремої виставки пам’яті загиблих бійців неоголошеної війни у стилобаті Андріївської церкви. Кажуть, що сучасність поза сферою інтересів істориків, які фокусуються на минулому. В Україні це, на жаль чи на щастя, не так.У віртуальному турі - 9 точок огляду. Загальна тривалість аудіосупроводу - 11 хв.
Віртуальна екскурсія літературно-меморіальним музеєм Григорія Сковороди

Філософські ідеї та спосіб життя Сковороди – нерозривні: він навчав бути самотнім – і сам був самотнім; навчав бути бідним – і сам був бідним; закликав до висот людського духу, до віри в Бога – і сам був на вершині духу, на вершині віри.
Галичина

Перейти до віртуальної екскурсії
Віртуальна екскурсія музеєм-меморіалом «Тюрма на Лонцького» у Львові
Історія політичної в’язниці «на Лонцького» розпочинається з 1919 -23 років, коли до колишніх казарм жандармерії було добудована тюрма на три поверхи, розрахована на півтори тисячі осіб. За “польських часів» тут одночасно могло міститися триста осіб. Саме тоді тюрма стає політичною, серед її в'язнів — зокрема люди, які боролися за незалежність України.
1939 року будівлю зайняло управління НКВД у Львівській області, відтак “місткість об'єкта” розширили і до початку німецько-радянської війни під слідством інколи перебувало і три з половиною тисячі в'язнів. Тюрми були переповнені представниками всіх націй, які мешкали у Львові - українцями, поляками, євреями.
Нам відомо про багатьох із тих, хто пройшов «Дантове пекло» у споруді «на Лонцького», але більшість залишається невідомими. Експозицію музею завершує стела пам'яті людей, розстріляних страшного літа 1941-го року. Встановлені істориками імена – українців, поляків, євреїв, вірмен, росіян, німців – написані усі разом, незалежно від національності, віку, політичних поглядів. Вони були рівними перед обличчям смерті, вони рівні у пам'яті наступних поколінь. Всіх їх вбито, так як вбито чи покарано попередні і наступні покоління, бо ці люди посміли боротися за право жити у вільній країні. Тому музей розповідає їх історію під гаслом “заради свободи” і нагадує кожному відвідувачеві: те, що відбувалося на території тюрми, є уособленням злочинів проти людства, котрі не можуть бути забуті.
У віртуальній екскурсії 5 кімнат, загальна тривалість аудіосупроводу 8 хв.

Перейти до віртуальної екскурсіїЗамок у місті Дубно був зведений князем Костянтином Івановичем Острозьким у 1492 році. Укріплене місто забезпечувало військовий захист краю, а власнику – доходи від торгівлі.
Він обрав Дубенський замок для зберігання трофеїв, які здобував у битвах з противниками. Це - коштовності, зброя, захисне озброєння та предмети побуту. З-поміж трофеїв, привезених після відомої битви з військом московського царя під Оршею 1514 року, була гармата московська з кентавром, гармата з московським гербом, срібна з позолотою царська булава та інші коштовні речі.
Князь Костянтин пишався своєю колекцією зброї і час-від-часу демонстрував її перед іменитими гостями...
У віртуальному турі - 3 точки огляду. Загальна тривалість аудіосупроводу - 5 хв.

Перейти до віртуальної екскурсії
Віртуальна екскурсія Меморіальним музеєм В'ячеслава Липинського у с. ЗатурціЗатурцівський меморіальний музей В’ячеслава Липинського – перший і єдиний в Україні та світі музейний заклад, експозиція якого присвячена життєвому шляху, громадсько-політичній, науковій та державній діяльності історика, політолога і державного діяча України першої третини XX століття. Музей відкрито у садибі родини Липинських, де пройшли дитячі і юнацькі роки вченого.
22 серпня 2011 року у родинному будинку садиби Липинських відкрито меморіальний музей уродженця Волині В’ячеслава Липинського.

Ігор Стравінський - відомий на весь світ композитор, якому аплодувала аудиторія Європи та США. Утім, мало кому відомо, що родом він з України і що на Волині досі знаходиться будинок композитора, збудований за його власним проектом та який він особисто називав «райським куточком для творчості». Сьогодні тут на громадських засадах діє музей Ігоря Стравінського, а також проводяться міжнародні фестивалі класичної музики «Стравінський та Україна».

У залах Музею волинської ікони експонується більше ста пам’яток іконопису. Експозиція дає унікальну можливість познайомитися зі своєрідністю художньої мови і внутрішнього світу волинського малярства XVI – XVIII століть, побачити твори декількох поколінь іконописців. Основу колекції музею склали знахідки експедицій 1980 – 1985 років по обстеженню храмів Волині. Завдяки зусиллям учасників експедицій сотні сакральних пам’яток, які знаходилися у напівзруйнованих закритих храмах, на горищах і дзвіницях діючих церков, були порятовані від загибелі.

Сучасний музей історії Острозької академії є невід’ємною частиною діяльності університету. Експозиція музею побудована за хронологічним принципом і розкриває історію Острозької академії від заснування до сьогодні в нерозривному зв’язку з українською історією та культурою. Враховуючи важливість історії Острога та Острозької академії у розумінні загального розвитку української історії та культури, музей історії Острозької академії покликаний зберегти та популяризувати знання про розвток Острога XVI – поч. XVII ст., діяльність князів Острозьких та їх роль в українській та європейській історії. Крім того, музей займається збиранням та збереженням української культурної та мистецької спадщини, відродженням історії міста Острога від XVI ст. до наших днів.

Музей відкрито 20 лютого 2007 р. – у 102-річницю від дня народження письменника Уласа Самчука (1905—1987 рр.). Розмістився він в залах Будинку вчених. Музей має свої особливості, якими вирізняється з-поміж подібних закладів.
По-перше, його експозиція, висвітлюючи головні творчі здобутки Уласа Самчука, зосереджує увагу на впливі особистості письменника на весь український літературний процес ХХ ст.
По-друге, експозиція відкриває глядачеві те гроно ще й досі належно не поцінованих письменників, яке несло у світ справжнє українське художнє слово, продовжуючи традиції Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки.
По-третє, музей фокусує увагу на рівненському періоді життя і діяльності письменника, зримо відтворивши літературну, культурну та духовну палітру краю в його найпереломніші та найдраматичніші роки і дні.
Віртуальна екскурсія Національним військово-історичним музеєм України
Перейти до віртуальної екскурсії
На вході до Національного військово-історичного музею відвідувачів зустрічає величезний, на всю будівлю стенд із обличчями тих, хто впродовж останніх місяців віддав своє життя, захищаючи незалежність України. Ще рік тому його тут не було. Більше того – рік тому такий стенд складно було уявити…
Проект «Музеї онлайн» в цьому році пропонує увазі свого читача (й глядача) віртуальні тури знаковими експозиціями з огляду на процеси всередині країни та її протистояння зовнішній агресії. У травні ми опублікували мультимедійний матеріал із оновленого Національного музею Тараса Шевченка в Києві – 200-ліття Кобзаря набуло особливого значення на тлі Революції Гідності. А цими днями публікуємо віртуальний тур Національним військово-історичним музеєм України.
Музей розпочав свою роботу у 1998 році. До його колекції увійшли експонати установ-попередників – Київського воєнно-історичного музею, заснованого у 1910 році, та Музею історії військ Київського Червонопрапорного військового округу, створеного у 1967-му. Експозиція музею охоплює історію військової справи на теренах України від того часу, коли у причорноморських степах жили войовничі скіфи, й до сьогодення.
Незважаючи на брак фінансування (востаннє приміщення ремонтували чи не десятиліття тому, й деякі кімнати помітно потребують реставрації), музей «живе активним життям»: на додаток до постійної експозиції його співробітники організовують тематичні виставки. Коли ми знімали віртуальний тур, у музеї саме відкрилася виставка «Війна та мир Гетьмана Скоропадського» до 100-ліття початку І світової війни. Цей глобальний збройний конфлікт забрав понад 9 мільйонів життів і мав вирішальний вплив на історію XX століття. Лінія фронту проходила також територією України. Українці воювали на боці обох військових союзів, а тому для нас ця війна була й братовбивчою. Разом із тим, пришвидшивши падіння Російської та Австро-Угорської імперій, вона створила передумови для формування незалежної Української держави. Сьогодні, коли світ завмер на порозі нового глобального збройного конфлікту, а події вкотре розгортаються на території України, осмислена пам’ять про зроблені століття тому помилки й втрачені можливості вкрай важлива.
Окрім виставки «Війна та мир Гетьмана Скоропадського», до віртуального туру увійшли експозиції присвячені ІІ світовій війні, війні в Афганістані 1979-89 рр. та становленню Збройних сил незалежної України. І хоча тональність екскурсійних текстів часом змушує замислюватися над тим, що процес виведення української історії з-під тіні російської історіографії ще не завершений, представлені в колекціях артефакти у прямому сенсі дають змогу «доторкнутися до минулого», а відтак відчути його поза встановленими кліше.
У вересні-жовтні на прохання Генерального штабу Національний військово-історичний музей курував волонтерську експедицію з пошуку та вивезення тіл загиблих у боях на Сході українських вояків. Речі, зібрані учасниками експедиції на місцях боїв, а також фото увійшли до окремої виставки пам’яті загиблих бійців неоголошеної війни у стилобаті Андріївської церкви. Кажуть, що сучасність поза сферою інтересів істориків, які фокусуються на минулому. В Україні це, на жаль чи на щастя, не так.У віртуальному турі - 9 точок огляду. Загальна тривалість аудіосупроводу - 11 хв.
Наддніпрянщина
Віртуальна екскурсія Історико-меморіальним музеєм М. Грушевського
Музей Михайла Грушевського - першого президента незалежної України знаходиться в будинку, де жив і працював учений і історик разом зі своєю родиною. Будинок збудували в 1909 році, але згодом в 1918 більшовики його підірвали. Через 60 років будинок повністю відновлено і з 9 листопада 2006 року він функціонує як музей.
У будинку частково збереглися печі, повністю паркет, двері, віконні рами з наборами, металеві решітки на балконах, декоративне оздоблення інтер'єрів. Кожна найменша деталь, як невід'ємна частина меморіального будинку, була відреставрована, а загублені деталі відновлені по збереженим зразкам або фотографіям.
У будинку частково збереглися печі, повністю паркет, двері, віконні рами з наборами, металеві решітки на балконах, декоративне оздоблення інтер'єрів. Кожна найменша деталь, як невід'ємна частина меморіального будинку, була відреставрована, а загублені деталі відновлені по збереженим зразкам або фотографіям.
З метою правдивого висвітлення проблем державотворення в Україні, надання неупередженої оцінки її видатних діячів, розкриття специфічної форми правління адміністрації доби Гетьманщини – 11 березня 1993 року розпорядженням Представника Президента України у м. Києві було створено Музей гетьманства.
Музей гетьманства – це державний культурно-освітній та науково-дослідний заклад історичного профілю, осередок пам’яток матеріальної та духовної культури пов’язаних з історією та традиціями козацько-гетьманської доби.
Музей гетьманства – це державний культурно-освітній та науково-дослідний заклад історичного профілю, осередок пам’яток матеріальної та духовної культури пов’язаних з історією та традиціями козацько-гетьманської доби.
Слобожанщина
Перейти до віртуальної екскурсіїВіртуальна екскурсія літературно-меморіальним музеєм Григорія Сковороди
Філософські ідеї та спосіб життя Сковороди – нерозривні: він навчав бути самотнім – і сам був самотнім; навчав бути бідним – і сам був бідним; закликав до висот людського духу, до віри в Бога – і сам був на вершині духу, на вершині віри.
Галичина
Музей-меморіал «Тюрма на Лонцького» у Львові
Перейти до віртуальної екскурсії
Віртуальна екскурсія музеєм-меморіалом «Тюрма на Лонцького» у Львові
Історія політичної в’язниці «на Лонцького» розпочинається з 1919 -23 років, коли до колишніх казарм жандармерії було добудована тюрма на три поверхи, розрахована на півтори тисячі осіб. За “польських часів» тут одночасно могло міститися триста осіб. Саме тоді тюрма стає політичною, серед її в'язнів — зокрема люди, які боролися за незалежність України.
1939 року будівлю зайняло управління НКВД у Львівській області, відтак “місткість об'єкта” розширили і до початку німецько-радянської війни під слідством інколи перебувало і три з половиною тисячі в'язнів. Тюрми були переповнені представниками всіх націй, які мешкали у Львові - українцями, поляками, євреями.
Нам відомо про багатьох із тих, хто пройшов «Дантове пекло» у споруді «на Лонцького», але більшість залишається невідомими. Експозицію музею завершує стела пам'яті людей, розстріляних страшного літа 1941-го року. Встановлені істориками імена – українців, поляків, євреїв, вірмен, росіян, німців – написані усі разом, незалежно від національності, віку, політичних поглядів. Вони були рівними перед обличчям смерті, вони рівні у пам'яті наступних поколінь. Всіх їх вбито, так як вбито чи покарано попередні і наступні покоління, бо ці люди посміли боротися за право жити у вільній країні. Тому музей розповідає їх історію під гаслом “заради свободи” і нагадує кожному відвідувачеві: те, що відбувалося на території тюрми, є уособленням злочинів проти людства, котрі не можуть бути забуті.
У віртуальній екскурсії 5 кімнат, загальна тривалість аудіосупроводу 8 хв.
Волинь
Віртуальна екскурсія Дубенським замкомПерейти до віртуальної екскурсіїЗамок у місті Дубно був зведений князем Костянтином Івановичем Острозьким у 1492 році. Укріплене місто забезпечувало військовий захист краю, а власнику – доходи від торгівлі.
Він обрав Дубенський замок для зберігання трофеїв, які здобував у битвах з противниками. Це - коштовності, зброя, захисне озброєння та предмети побуту. З-поміж трофеїв, привезених після відомої битви з військом московського царя під Оршею 1514 року, була гармата московська з кентавром, гармата з московським гербом, срібна з позолотою царська булава та інші коштовні речі.
Князь Костянтин пишався своєю колекцією зброї і час-від-часу демонстрував її перед іменитими гостями...
У віртуальному турі - 3 точки огляду. Загальна тривалість аудіосупроводу - 5 хв.
Віртуальна екскурсія Меморіальним музеєм В’ячеслава Липинського у с. Затурці
Перейти до віртуальної екскурсії
Віртуальна екскурсія Меморіальним музеєм В'ячеслава Липинського у с. ЗатурціЗатурцівський меморіальний музей В’ячеслава Липинського – перший і єдиний в Україні та світі музейний заклад, експозиція якого присвячена життєвому шляху, громадсько-політичній, науковій та державній діяльності історика, політолога і державного діяча України першої третини XX століття. Музей відкрито у садибі родини Липинських, де пройшли дитячі і юнацькі роки вченого.
22 серпня 2011 року у родинному будинку садиби Липинських відкрито меморіальний музей уродженця Волині В’ячеслава Липинського.
Будинок-музей Ігоря Стравінського в Устилузі
Ігор Стравінський - відомий на весь світ композитор, якому аплодувала аудиторія Європи та США. Утім, мало кому відомо, що родом він з України і що на Волині досі знаходиться будинок композитора, збудований за його власним проектом та який він особисто називав «райським куточком для творчості». Сьогодні тут на громадських засадах діє музей Ігоря Стравінського, а також проводяться міжнародні фестивалі класичної музики «Стравінський та Україна».
Віртуальна екскурсія Музеєм волинської ікони
У залах Музею волинської ікони експонується більше ста пам’яток іконопису. Експозиція дає унікальну можливість познайомитися зі своєрідністю художньої мови і внутрішнього світу волинського малярства XVI – XVIII століть, побачити твори декількох поколінь іконописців. Основу колекції музею склали знахідки експедицій 1980 – 1985 років по обстеженню храмів Волині. Завдяки зусиллям учасників експедицій сотні сакральних пам’яток, які знаходилися у напівзруйнованих закритих храмах, на горищах і дзвіницях діючих церков, були порятовані від загибелі.
Віртуальна екскурсія Музеєм історії Острозької академії
Сучасний музей історії Острозької академії є невід’ємною частиною діяльності університету. Експозиція музею побудована за хронологічним принципом і розкриває історію Острозької академії від заснування до сьогодні в нерозривному зв’язку з українською історією та культурою. Враховуючи важливість історії Острога та Острозької академії у розумінні загального розвитку української історії та культури, музей історії Острозької академії покликаний зберегти та популяризувати знання про розвток Острога XVI – поч. XVII ст., діяльність князів Острозьких та їх роль в українській та європейській історії. Крім того, музей займається збиранням та збереженням української культурної та мистецької спадщини, відродженням історії міста Острога від XVI ст. до наших днів.
Віртуальна екскурсія Музеєм Уласа Самчука
Музей відкрито 20 лютого 2007 р. – у 102-річницю від дня народження письменника Уласа Самчука (1905—1987 рр.). Розмістився він в залах Будинку вчених. Музей має свої особливості, якими вирізняється з-поміж подібних закладів.
По-перше, його експозиція, висвітлюючи головні творчі здобутки Уласа Самчука, зосереджує увагу на впливі особистості письменника на весь український літературний процес ХХ ст.
По-друге, експозиція відкриває глядачеві те гроно ще й досі належно не поцінованих письменників, яке несло у світ справжнє українське художнє слово, продовжуючи традиції Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки.
По-третє, музей фокусує увагу на рівненському періоді життя і діяльності письменника, зримо відтворивши літературну, культурну та духовну палітру краю в його найпереломніші та найдраматичніші роки і дні.